Umowa o pracę w 2023 r. - wzór i omówienie

Umowa o pracę to dokument wymagany przez przepisy Kodeksu pracy do tego, aby zarówno pracownik, jak i pracodawca poczuli się pewni swojej współpracy i potwierdzili jej ustalenia. Zwyczajowo podpisuje się ją w dzień rozpoczęcia pracy przez pracownika. Potrzebny Ci darmowy, rzetelny wzór umowy o pracę na czas określony, nieokreślony lub próbny? Skorzystaj z materiału przygotowanego we współpracy z działem prawnym.
 • Istnieją trzy rodzaje umów o pracę. Dowiesz się, czym różnią się one między sobą i co powinna zawierać umowa o pracę w każdym z tych przypadków.
 • W dobie rosnącej inflacji i spowolnienia gospodarki, umowa o pracę stanowi dla pracowników jedną z najatrakcyjniejszych form współpracy.
 • Udostępniany przez nas wzór umowy o pracę może zostać dostosowany zarówno pod umowę na czas określony, jak i nieokreślony oraz próbny.
 • Jeżeli zaistnieje potrzeba wprowadzenia zmian w umowie, praktycznym rozwiązaniem jest aneksowanie.
Streszczenie:
Wzór umowy o pracę na czas nieokreślony, określony i próbny zawiera wiele wspólnych pól. To, co różni pierwszą od dwóch kolejnych to przede wszystkim data obowiązywania. Umowa o pracę na okres próbny zawierana jest maksymalnie na 3 miesiące, a umowa na czas określony na 33 miesiące, choć istnieją od tego wyjątki. Umowa na czas nieokreślony nie wygasa samoistnie – trzeba ją rozwiązać.

Rodzaje umów o pracę

To, jaki wzór umowy o pracę będzie Ci potrzebny, zależy od tego, na jaki czas chcesz ją podpisać. W Polsce wyróżnia się 3 rodzaje takich umów:

 • Umowa o pracę na okres próbny
 • Umowa o pracę na czas określony
 • Umowa o pracę na czas nieokreślony
Ważne! Jak wskazuje orzecznictwo Sądu Najwyższego, jeżeli w umowie o pracę nie wskazano jej rodzaju, przyjmuje się, że umowa została zawarta na czas nieokreślony!

Co więcej, może się okazać, że przydatny w zatrudnieniu nowego pracownika będzie dla Ciebie jeszcze jeden dokument: umowa przedwstępna o pracę. Ten rodzaj umowy jest powszechnie stosowany w sytuacjach, gdy pracodawca i pracownik chcą mieć pewność, że żadna ze stron nie zrezygnuje z ustalonej współpracy przed dniem podpisania umowy o pracę.

Umowa o pracę na okres próbny

Ten rodzaj umowy o pracę jest zazwyczaj stosowany, gdy przyjmujesz do pracy nowego pracownika i chcesz sprawdzić jego kwalifikacje zawodowe i wpasowanie się w kulturę firmy. Umowa taka może zostać zawarta na maksymalny okres 3 miesięcy i właśnie tyle najczęściej pracodawcy wybierają na “przetestowanie” nowego pracownika.

Przepisy Kodeksu pracy przewidują, że możliwe jest ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem tylko w dwóch przypadkach:

Jeżeli chcesz zatrudnić pracownika, ale na inne stanowisko,

Lub po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę (sytuacja, gdy pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy).

Ważne! Niedawne zmiany w umowach o pracę znowelizowały długość okresu próbnego. Aktualny Kodeks pracy wskazuje, że umowa na okres próbny w 2023 r. może zostać zawarta wyłącznie na 1 miesiąc, jeżeli docelowa umowa na czas określony nie przekracza 6 miesięcy lub na 2 miesiące, jeżeli planowany czas współpracy ma dłuższy niż 6 miesięcy, ale krótszy niż 12.

Umowa o pracę na czas określony

Jeżeli pracownik sprawdził się podczas okresu próbnego, wówczas możesz zaproponować mu umowę o pracę na czas określony lub od razu nieokreślony. Istotne:

 • Możesz zawrzeć jedynie 3 umowy na czas określony z danym pracownikiem. Do powyższych limitów nie zalicza się jednak umowa na okres próbny.
 • Łączny okres wynikający z umowy/umów o pracę na czas określony nie może przekraczać 33 miesięcy,
 • Jeżeli czas zatrudnienia będzie dłuższy niż 33 miesiące albo podpisujesz z tym samym pracownikiem czwartą z rzędu umowę, to automatycznie uważa się, że pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Nieważne czy podpisywałeś z nim nową umowę, czy nie.

Wzór umowy o pracę na czas określony a jego zastosowanie przy zastępstwach i pracy dorywczej

Umowa o pracę na czas określony może być jak najbardziej stosowana w przypadku pracy na zastępstwo oraz do uregulowania pracy dorywczej. Co więcej, w takich przypadkach pracodawcy nie obowiązuje limit 3 kolejnych umów ani 33 miesięcy zatrudnienia. Podobnie jest z resztą w przypadku pracy sezonowej, pracy przez okres kadencji oraz w przypadku, gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie. Zawarcie takiej umowy musi być uzasadnione okresowym, rzeczywistym zapotrzebowaniem na pracę tego rodzaju.

Umowa o pracę na czas nieokreślony

Umowa o pracę na czas nieokreślony, jak sama jej nazwa wskazuje, nie jest limitowana żadnym terminem. Jest to najbardziej pożądana forma umowy przez pracowników, bo najlepiej chroni ich przed rozwiązaniem stosunku pracy. Wypowiedzenie tej umowy wymaga podania prawdziwej i konkretnej przyczyny, a sam zamiar pracodawca musi skonsultować na piśmie z działającymi u pracodawcy związkami zawodowymi (jeżeli takowe istnieją w Twojej firmie).

Jak napisać umowę o pracę? Najważniejsze elementy

Umowa o pracę bezwzględnie musi zostać zawarta na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy koniecznie powinien potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

Według art. 29 Kodeksu pracy każdy poprawny wzór umowy o pracę na czas określony, nieokreślony bądź próbny powinien zawierać następujące elementy:

 1. strony umowy (kto z kim zawiera stosunek pracy)
 2. rodzaj umowy (określony, nieokreślony, próbny)
 3. datę zawarcia umowy
 4. warunki pracy i płacy, a w szczególności:
  • rodzaj pracy (stanowisko)
  • miejsce wykonywania pracy (siedziba firmy lub inne miejsce)
  • wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia
  • wymiar czasu pracy (ilość godzin w miesiącu)
  • termin rozpoczęcia pracy.

Dodatkowo, jeżeli sporządzasz umowę na okres próbny lub określony, pamiętaj, aby zawrzeć w niej datę, do kiedy obowiązuje umowa.

Szukasz pracownika? Opublikuj ogłoszenie na Pracuj.pl i znajdź właściwego kandydata do pracy

Umowa o pracę – wzór do pobrania za darmo

Przygotowany przez nas wzór umowy o pracę 2023 w docx może być przez Ciebie dowolnie edytowany. Co istotne, z uwagi na swoją formę zastępuje on 3 dokumenty, jakich możesz potrzebować, nawiązując stosunek pracy z nowym pracownikiem. Są to:

 • umowa o pracę na czas określony,
 • umowa o pracę na czas nieokreślony,
 • umowa o pracę na okres próbny.

Wystarczy, że w pierwszym wersie dokumentu sprecyzujesz, czy ma to być umowa o pracę na czas określony, nieokreślony lub próbny. Pamiętaj też, żeby w przypadku umowy próbnej i na czas określony podać datę końca umowy.

Umowa o pracę wzór a aneksy

Kolejnym istotnym zagadnieniem jest aneks do umowy o pracę. Stosuje się go, gdy z czasem zmianie ulegają takie dane do umowy o pracę, jak m.in. wynagrodzenie lub nazwa stanowiska. Nie zawsze bowiem zasadnym jest tworzenie nowej umowy o pracę całkowicie od podstaw, tudzież czekanie aż aktualnie obowiązująca samoczynnie wygaśnie. Dołączenie aneksu do umowy jest zadaniem znacznie mniej czasochłonnym.

Umowa o pracę 2023 r. a inne rodzaje umów stosowane w Polsce

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że aktualny wzór umowy o pracę to nie jedyny przykładowy dokument, który przydaje się kadrom. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy również:

Powyższe dwa rodzaje umów generują mniejsze koszty dla przedsiębiorcy, są stosowane przy krótkich zleceniach i dają zdecydowanie większą elastyczność obu stronom kontraktu. W przypadku umowy zlecenie oraz umowy o dzieło strony również ustalają zadania oraz wynagrodzenie, zdecydowanie łatwiej je jednak rozwiązać niż umowę o pracę. Istotnym wyróżnikiem jest także to, iż zleceniobiorcy nie przysługuje przy tych umowach urlop wypoczynkowy.

Podsumowanie

Przygotowany przez nasz serwis darmowy wzór umowy o pracę możesz wykorzystać do przygotowania zarówno kontraktu na czas określony, jak i nieokreślony oraz próbny. Wystarczy przeedytować odpowiednio jedno z pierwszych pól umowy. Korzystając z tego wzoru, zyskujesz pewność pełnej aktualności i legalności zapisów – dokument został zweryfikowany przez dział prawny.

PARTNER ARTYKUŁU

Artykuł został przygotowany we współpracy z radcą prawnym Elżbietą Smirnow z Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy.

Wojewódka i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Treść artykułu została zamieszczona jedynie w celach informacyjnych i nie stanowi ani nie może zastąpić profesjonalnej porady prawnej. Wszystkie artykuły są aktualne jedynie w dniu ich opracowania. Należy zauważyć, że tego typu informacje szybko mogą stać się nieaktualne. Nie należy podejmować jakichkolwiek działań na podstawie informacji umieszczonych na niniejszej stronie bez uprzedniego zasięgnięcia porady prawnej.

AUTOR ARTYKUŁU
Zespół Pracuj.pl dla Firm
OPUBLIKOWANO
21 grudnia 2021
KATEGORIE
Prawo Pracy
UDOSTĘPNIJ
Szukasz pracownika?
Sprawdź ofertę dla firm na Pracuj.pl!
Sprawdź

Więcej z tej kategorii