Jak zmieni się płaca minimalna w 2024 roku?

14 września rząd przyjął rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę na rok 2024. Wraz z początkiem nowego roku płaca minimalna w Polsce wzrośnie, a zmiany dotkną również pracodawców. Sprawdź, ile wyniesie pensja minimalna w 2024 roku.
 • Od stycznia 2024 r. minimalne wynagrodzenie będzie wyższe o 642 zł brutto.
 • W lipcu czeka nas kolejna podwyżka. Dzięki niej najniższa krajowa w 2024 będzie na poziomie 55% przeciętnego wynagrodzenia.
 • Zmiana minimalnej krajowej w 2024 r. wpłynie na wysokość świadczeń dodatkowych, jak dodatek do pracy w nocy.
Streszczenie:
Od 1 stycznia 2024 r. minimalna płaca wyniesie 4242 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa - 27,70 zł. To zmiana, która ma wpływ zarówno na pracowników, jak i pracodawców. Kolejna podwyżka nastąpi 1 lipca 2024 r. Minimalna krajowa netto zwiększy się wtedy do 3261,53 zł. Przepisy będą obowiązywać wszystkich pracowników zatrudnionych w ramach umowy o pracę oraz większość osób pracujących na umowie zlecenie. Zwiększenie minimalnej pensji w 2024 roku będzie wiązało się ze zmianą wysokości dodatkowych świadczeń.

Ile wyniesie wynagrodzenie minimalne brutto w 2024 roku?

Od 1 stycznia 2024 minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 4242 zł brutto. W lipcu zostanie ono zwiększone do kwoty 4300 zł brutto. Mimo podwyżek nadal nie osiągniemy poziomu tzw. płacy godziwej, która zgodnie z zasadami Europejskiej Karty Społecznej powinna wynieść ok. 68% przeciętnego wynagrodzenia krajowego. Według prognoz średnia wypłata to ok. 7794 zł, czyli najniższa krajowa w 2024 w Polsce będzie na poziomie ok. 55% przeciętnego wynagrodzenia.

Minimalna stawka godzinowa w 2024 roku — od czego zależy?

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia w 2024 r. zmieni się również stawka godzinowa. Od 1 stycznia wyniesie 27,70 zł brutto, natomiast od 1 lipca - 28,10 zł. Stawka godzinowa w 2024 r. będzie się zmieniać, w zależności od liczby roboczych godzin w danym miesiącu pracy. Przykładem może być lipiec, gdzie czekają nas 23 dni robocze oraz listopad, w którym będziemy chodzić do pracy jedynie 19 dni. Jeśli pracownik nie osiągnie 160 godzin w ramach etatu, pracodawca i tak musi mu wypłacić minimalną krajową netto.

Płaca minimalna 2024 — ile na rękę?

Mimo podwyżki należy pamiętać, że na konto nie będzie wpływać kwota brutto najniższej krajowej w 2024. Na rękę pracownik dostanie nieco mniej. Dokładne minimalne wynagrodzenie zależy od wysokości składek ZUS i innych czynników, np.:

 • wieku pracownika,
 • wykonywania pracy w miejscu zamieszkania lub poza nim,
 • wykonywania pracy zdalnej,
 • uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK).

Po odliczeniu podstawowych elementów wynagrodzenia tj. składki emerytalnej, chorobowej, rentowej, zdrowotnej i zaliczki na podatek PIT, pensja minimalna netto w 2024 r. wyniesie 3221,98 zł. Natomiast w lipcu 2024 r. najniższa krajowa na rękę będzie kształtować się na poziomie 3261,53 zł.

Czy podwyżka płacy minimalnej w 2024 obowiązuje wobec wszystkich pracowników?

Pracodawca powinien pamiętać, że pensja minimalna netto w 2024 r. nie będzie obowiązywać wszystkich pracowników. Do wypłacenia najniższej krajowej kwalifikują się osoby zatrudnione na umowę o pracę — bez względu na wymiar etatu. W przypadku pracy na jakąkolwiek część etatu pensja powinna być obliczana proporcjonalnie, na podstawie minimalnej stawki godzinowej w 2024 r.

Firma zobowiązana jest również wypłacić najniższą krajową od 2024 r. osobom pracującym na podstawie umowy zlecenie. Jednak w tym przypadku zlecenia nie mogą być wykonywane za wynagrodzeniem prowizyjnym, a zleceniobiorca nie powinien decydować o miejscu i czasie wykonywania pracy. Płaca minimalna nie dotyczy też pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło.

Szukasz pracowników? Skorzystaj z oferty dlafirm.pracuj.pl, gdzie szybko znajdziesz kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami.

Co wchodzi w zakres minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku?

Minimalna krajowa w 2024 r. to najniższa stawka, jaką pracodawca może wypłacać pracowników zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. W skład pensji minimalnej w 2024 r., tak jak w latach poprzednich wchodzą:

 • płaca podstawowa,
 • premie, nagrody uznaniowe i regulaminowe,
 • dodatki za pracę w szczególnych warunkach,
 • wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, szkoleniowy i okres przestoju pracownika,
 • wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą.

Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. nie obejmuje dodatku za pracę w nocy oraz nadgodzin, nagród jubileuszowych i odpraw pieniężnych podczas przejścia na emeryturę lub rentę. Jednak wzrost płacy minimalnej wpłynie na wysokość tych świadczeń.

Podwyżka minimalnej krajowej w 2024 roku — jak wpłynie na pracodawców?

Firmy dość mocno odczują zwiększenie najniższej krajowej od 2024 r. Wzrost płacy minimalnej to nie tylko większa wypłata pracowników, ale także wyższe koszty zatrudnienia dla pracodawców. Zgodnie ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę, od stycznia 2024 r. firma zatrudniająca pracownika będzie musiała ponieść koszt w wysokości 5110 zł. W lipcu, kiedy nastąpi druga podwyżka płacy minimalnej, pracodawca będzie musiał się liczyć z kosztem rzędu 5180 zł. Te zmiany mogą skłonić niektóre firmy do podnoszenia cen produktów i usług, a także redukcji personelu.

Chcesz dowiedzieć się, ile łącznie płacisz za zatrudnienie pracownika na danym stanowisku? Skorzystaj z kalkulatora kosztów pracodawcy.

Podsumowanie

Pensja minimalna netto w 2024 r. zmieni się dwukrotnie — pierwszy raz w styczniu, drugi zaś w lipcu. Płaca wyniesie odpowiednio 4242 zł i 4300 zł brutto, co dla pracodawcy oznacza wzrost kosztów zatrudniania odpowiednio do 5110 zł i 5180 zł Podwyżka minimalnego wynagrodzenia na rok 2024 będzie miała wpływ na praktycznie cały rynek pracy. Pod przepisy związane z najniższą krajową od 2024 r. nie będzie podlegała jedynie umowa o dzieło. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy muszą przygotować się na zmiany, które niewątpliwie wpłyną na ich finanse i strategie zatrudnienia.

PARTNER ARTYKUŁU

Artykuł został przygotowany we współpracy z radcą prawnym Elżbietą Smirnow z Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy.

Wojewódka i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Treść artykułu została zamieszczona jedynie w celach informacyjnych i nie stanowi ani nie może zastąpić profesjonalnej porady prawnej. Wszystkie artykuły są aktualne jedynie w dniu ich opracowania. Należy zauważyć, że tego typu informacje szybko mogą stać się nieaktualne. Nie należy podejmować jakichkolwiek działań na podstawie informacji umieszczonych na niniejszej stronie bez uprzedniego zasięgnięcia porady prawnej.

AUTOR ARTYKUŁU
Zespół Pracuj.pl dla Firm
OPUBLIKOWANO
21 września 2023
KATEGORIE
Prawo Pracy
UDOSTĘPNIJ
Szukasz pracownika?
Sprawdź ofertę dla firm na Pracuj.pl!
Sprawdź

Więcej z tej kategorii